Wyjazd w góry to szansa na świetną przygodę połączoną z zaczerpnięciem zdrowia. Pamiętajcie jednak, że góry mają to do siebie, że potrafią zaskakiwać. Wprowadzać w błąd. Dlatego przed wyruszeniem na górski szlag należy zrobić plan wycieczki. Zaopatrzyć się w odpowiednią odzież, wygodny plecak i buty treningowe.
A oto, co warto wziąć pod uwagę, gdy potrzebna jest odzież turystyczna dedykowana na wyjazd w góry:
- Pogoda – warto ją sprawdzić jeszcze dzień przed wyjściem w góry, i to w dobrej aplikacji. Pogoda w górach jest bowiem bardzo dynamiczna i często zmienia się. A nawet może być inna, niż wcześniej zapowiadano. Warto też dowiedzieć się, jakie niekorzystne zjawiska pogodowe są najbardziej prawdopodobne – na przykład latem często i niespodziewanie nadchodzą burze. I jeszcze jedno, będąc w górach, nigdy nie ignorujcie małych załamań, zmian pogodowych – na przykład niewielki deszcz na początku drogi może skończyć się ulewą podczas powrotu.
- Ubrania – powinny być termoaktywne (odzież oddychająca, chroniąca przed ochłodzeniem i przegrzaniem), nie krępujące ruchów, odprowadzające wilgoć. Dobrze jest się w góry ubrać na „cebulkę”, czyli założyć bieliznę termoaktywną (legginsy, spodenki, stanik sportowy) , na to docieplający polar, a następnie – jako warstwę zewnętrzną – nieprzemakalną i wiatroszczelną kurtkę membranę, elastyczną i oddychającą typu softshell albo puchową. Z kolei spodnie powinny być wytrzymałe, aby w razie upadku zabezpieczały przed urazem – latem lekkie i przewiewne, a zimą termoaktywne legginsy oraz solidne spodnie z grubego softshellu, z windstopperem.
- Plecak – istotne jest jego spakowanie. Na dole spakuj lekki sprzęt i potrzebne na później przedmioty, np. leki lub przeciwdeszczową kurtkę. W środku cięższe przedmioty typu woda i sprzęt spinaczkowy, a na górze lekkie, poręczne przedmioty przydatne w podróży – na przykład portfel. Z kolei mapę czy batonik dobrze jest trzymać w kieszeni. Absolutnie nie zapominaj wziąć w góry: kremu przeciwsłonecznego, przeciwdeszczowego płaszcza, czapek i rękawiczek, mapy, kompasu i GPS, jakiejś kanapki czy suszonych owoców i wody.
- Plan alarmowy – weź też plan alarmowy, czyli numer pogotowia górskiego, aplikację ratunkową, wiedzę z pierwszej pomocy, wspomnianą już apteczkę. Powiadom kogoś, że idziesz w góry, gdzie idziesz i kiedy wrócisz. Miej też plan B, czyli plan powrotu w niesprzyjających warunkach – w to samo miejsce można przecież wrócić w bardziej sprzyjających warunkach. Pamiętaj też, aby się upewnić, czy ludzie, którzy z tobą idą mają doświadczenie w górskim wędrowaniu. Dobrze mieć też za kompana osobę, z którą z jednej strony miło jest porozmawiać i wędrować, ale i odpowiedzialną, potrafiącą zachować zimną krew w razie zagrożenia.