Jeśli marzy Ci się spokojny i pozbawiony gwaru turystów pobyt w polskich górach, obierz za cel kierunek: Krynica-Zdrój. Perła Beskidu Sądeckiego zachwyci Cię gościnnością mieszkańców, niesamowitymi pejzażami oraz kultowymi już uzdrowiskami. Wjedź na Górę Parkową, wdrap się na Wieżę Widokową i zasmakuj zimowego szaleństwa na jednym z tutejszych stoków! A gdy już odpoczniesz, siedząc przed kominkiem w jednej z drewnianych chat, udaj się koniecznie do Muzeum Nikifora i do Muzeum Zabawek.
Narciarstwo i snowboard
W Krynicy-Zdroju funkcjonuje wiele stacji i wyciągów narciarskich. Wśród najbardziej rozpoznawalnych są: Jaworzyna Krynicka, Słotwiny Arena, Słotwiny i Henryk. Na fanów zimowego szaleństwa czekają trasy o zróżnicowanym poziomie trudności, idealne zarówno dla amatorów, jak też profesjonalistów. W regionie działa wiele szkółek narciarskich, dzięki którym stawianie pierwszych kroków w tej dziedzinie nie będzie stanowić trudności. Aby móc dłużej cieszyć się z rozrywki, zarządzający obiektami sięgają też po sztuczne naśnieżanie. W nieodległej okolicy (w Muszynie) planowana jest budowa pierwszego w Polsce, działającego przez okrągły rok, krytego stoku narciarskiego.
Górskie widoki podczas leśnych wypraw
Beskid Sądecki słynie z wyjątkowo urokliwych terenów, które można pokonywać pieszo bądź na rowerze. Dla turystów i okolicznych mieszkańców powstała Wieża Widokowa, umożliwiająca spacer w koronach drzew. Na szczyt prowadzi drewniana kładka mająca długość prawie dwóch kilometrów. Znakomitych widoków dostarcza również Góra Parkowa, na której planowana jest budowa kolejnej wieży widokowej. Pod koniec 2022 roku miejsce to świętowało 85 lat swojego istnienia.
Liczne pijalnie i uzdrowiska
Duża obecność wód mineralnych w rejonie Beskidu Sądeckiego nadała tożsamość Krynicy jako uzdrowiskowemu centrum tego regionu. W miejscowości funkcjonuje Pijalnia Główna, w której to można skosztować różnych rodzajów świeżej i pochodzącej prosto z ujścia wody. Krótki spacer po mieście pozwala zapoznać się z zabytkowymi budynkami Pijalni Wód Mineralnych „Jan” oraz Pijalni „Słotwinka”. W Krynicy znajdują się również liczne sanatoria.
Muzeum Nikifora
Miejsce poświęcone jest życiu i twórczości Nikifora Krynickiego, artysty zaliczanego do nurtu malarstwa intuicyjnego, który z wielką pasją uwieczniał pejzaże Krynicy. Obiekt znajduje się w zabytkowej, drewnianej willi „Romanówka”, powstałej w XIX wieku. W muzeum można podziwiać obrazy z różnych okresów jego twórczości, w tym rysunki, akwarele i gwasze prezentujące pejzaże z kościołem i cerkwią w roli głównej, ale też dworce czy urzędy.
Muzeum Zabawek
Gratka dla małych i dużych. Wizyta w muzeum pozwala zaznajomić się z tym, co stanowiło obiekt zabawy dla dzieci z różnych krajów i epok, począwszy od starożytności, a na latach 80. ubiegłego wieku skończywszy. Miejsce to powstało z pasji i chęci zachowania dla potomnych okazów zabawkarskich. Jest prowadzone od 2010 roku. Zbiory obejmują około 3 tysiące zabawek.