Lubelszczyzna na weekend – 3 ciekawe miejscówki do odwiedzenia

Poszukujesz regionu na weekend, który nie będzie oblegany przez turystów i pozwoli Ci odpocząć od codziennego zgiełku? Wybierz Lubelszczyznę! Urokliwe niewielkie miejscowości, w których ciągle obecny jest duch tradycji, przeniosą Cię do świata, którego już nie ma i oczarują swoim wdziękiem. Zwierzyniec, Janów Lubelski i Zamość pełne są magicznych miejsc, w których się zakochasz.

Zwierzyniec – roztoczański raj

Zwierzyniec jest znany chociażby z Letniej Akademii Filmowej, przyciągającej miłośników kina z całego kraju. Ta tematyczna impreza stała się inspiracją dla wielu osób do odkrywania innych uroków tej miejscowości. Nie sposób pominąć tu stawów „Echo”, leżących na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Stanowią one świetne miejsce do rekreacji w otoczeniu natury. W okolicy znajduje się również Stadnina Konika Polskiego, który jest potomkiem tarpana i należy do jedynej w Polsce rasy koni prymitywnych. W latach 80. powstała Ostoja Rezerwatowej Hodowli Konika Polskiego, która pozwala wzrastać kolejnym osobnikom w naturalnych warunkach środowiskowych. Dla fanów dwóch kółek Lubelszczyzna ma również sporo do zaoferowania. Przez Zwierzyniec przebiega Szlak Rowerowy GreenVelo, który prowadzi aż do Krasnobrodu wzdłuż doliny rzeki Wieprz, by potem piaszczystymi terenami doprowadzić rowerzystów do Majdanu Sopockiego. Po drodze zdecydowanie warto zahaczyć o skansen w Zagrodzie Guciów, a także o kaplicę św. Rocha w Krasnobrodzie. W samym Zwierzyńcu natomiast na uwagę zasługują piękne lasy, jak również słynny kościółek na wodzie. Okolica sprzyja wszystkim fanom spływów kajakowych.

Janów Lubelski – oaza spokoju i ostoja tradycji

W odległości około 7 km od Janowa Lubelskiego znajduje się miejscowość Szklarnia, w której mieszkają państwo Butrynowie. Są oni znani w regionie z kultywowania tradycji gry na suce biłgorajskiej – ludowym instrumencie muzycznym wywodzącym się z tych terenów. Pan Zbigniew, dzięki ogromnej pasji, postanowił, że będzie odtwarzać (na podstawie zachowanych szkiców i rysunków) ten tradycyjny instrument. W Szkole Suki Biłgorajskiej dzieci i młodzież mogą zaznajomić się z muzyką regionalną, nauczyć się gry na skrzypcach, basach czy bębenku oraz – oczywiście – na archaicznym instrumencie smyczkowym. 

W Janowie Lubelskim kultywuje się również tradycje ręcznego wyrabiania naczyń ceramicznych, między innymi w pracowni garncarskiej Adama Żelazko. Odbywają się tu całoroczne spotkania, podczas których można spróbować swoich sił w wyrabianiu naczyń na kole garncarskim, jak też przetestować zdrowotne właściwości gliny, korzystając z maseczek. 

Zamość – perła renesansu

Niewielka miejscowość na Lubelszczyźnie, zwana „perłą renesansu”, to znakomity przykład miasta idealnego z charakterystycznym rynkiem opartym na sześciokącie. Jego wybitna architektura tworzona przez włoskich mistrzów przetrwała do dziś w znakomitym stanie. Jednym z ciekawszych miejsc jest Twierdza Zamość, zbudowana na przełomie XVI i XVII wieku na zlecenie Jana Zamoyskiego. Doskonale ulokowana, na rozwidleniu rzeki Topornicy i Łabuńki, chroniła mieszkańców przed zagrożeniami ze strony najeźdźców, a także napełniała fosy. Tym, co stanowi kwintesencję Zamościa, jest jego rynek w kształtu kwadratu o wymiarach 100×100 metrów. Charakterystyczna wieża zegarowa wraz z dwuskrzydłowymi reprezentacyjnymi schodami tworzy wizytówkę tego miejsca. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *